Viitorul-CFR Cluj 3-1. Constănțenii egalează la puncte campioana

Viitorul Constanța a învins acasă pe CFR Cluj cu 3-1, în etapa a 12-a a Ligii I, penultima din turul sezonului regulat. Viitorul pierduse ultimele trei meciuri directe jucate pe teren propriu, însă câștigase în acest sezon contra CFR-ului în SuperCupa României. CFR, care venea după înfrângerea de la Glasgow, din Liga Europa, nu are vreo victorie în ultimele patru deplasări din Liga I, înregistrând două remize și două eșecuri în această perioadă. Antrenorii celor două echipe, Gheorghe Hagi și Dan Petrescu, au revenit pe băncile tehnice la acest meci, după perioade de suspendare.

Viitorul a condus din minutul 27 când Rivaldinho a centrat, iar Ionuț Peteleu a trimis în proprie poartă. Cosmin Matei a dublat diferența zece minute mai târziu cu un șut la vinclu de la 25 de metri, acesta fiind primul său gol pentru Viitorul. Rivaldinho a înscris în minutul 57, din pasa lui Iancu, reușind al patrulea gol stagional. În minutul 75, Căbuz l-a împins în careu pe Valentin Costache, iar CFR a primit un penalti transformat de Emmanuel Culio, la primul gol din acest sezon al Ligii I.

În clasament, cele două echipe se află pe primele două poziții, cu același număr de puncte, 24, clujenii fiind lideri datorită golaverajului superior.

În etapa următoare, Viitorul joacă în deplasare cu Academica Clinceni, iar CFR primește vizita Universității Craiova.

Viitorul Constanța – CFR Cluj 3-1 (2-0)
Stadion: Central (Ovidiu)
Goluri: Peteleu 27-autogol, Matei 37, Rivaldinho 57 / Culio 76-pen
Viitorul: Căbuz – Boboc, Tîru, Mladen, de Nooijer – Matei (Filip 52), Artean, Houri – Iancu (Iacob 83), Rivaldinho, Ganea (Dulca 55). Antrenor: Gheorghe Hagi.
CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Cestor, Camora – Itu (Bordeianu 46), Hoban (Pereira 60), Culio (Deac 81) – Costache, Traore, Păun. Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Boboc 45, Ţîru 71, Filip 75 / Cestor 8, Culio 69.
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova)