Alina Rotaru, pe șase în finala la lungime, la Mondialele de atletism de la Doha

Alina Rotaru a ocupat locul șase în finala probei de săritură în lungime, la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha.

Cea mai lungă săritură a româncei a măsurat șase metri și 71 de centimetri și a fost reușită la a cincea încercare.

Aurul i-a revenit germancei Malaika Mihambo, cu 7,30 m. Marina Romanciuk din Ucraina, cu 6,92 m, și Ese Brume din Nigeria, cu 6,91 m, au completat podiumul.

Rotaru a fost al treilea reprezentant al României într-o finală la Doha. Anterior, Alin Firfirică a ocupat locul patru la aruncarea discului, iar Andreea Panțuroiu a încheiat pe locul 11 la triplusalt. Tot la Doha, Narcis Mihăilă s-a clasat pe locul 10 la 50 de kilometri marș.