Gaz Metan-Clinceni 2-1. Medieșenii pun capăt seriei de patru înfrângeri la rând

Gaz Metan Mediaș a învins acasă pe Academica Clinceni cu 2-1, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I, penultima din turul sezonului regulat. Medieșenii pierduseră ultimele patru partide disputate, trei în campionat și una în Cupa României. De cealaltă parte, Academica a suferit al doilea eșec la rând în campionat și are o singură victorie în ultimele șapte etape.

Sergiu Buș a deschis scorul în minutul 71, reluând în poarta goală o centrare a lui Romeo din partea dreaptă. Buș a marcat a șasea oară în acest sezon. În minutul următor, Larie l-a lansat pe Nicolao Dumitru Cardoso care l-a învins pe Miguel Santos cu un șut plasat, italianul născut în Suedia, din tată român și mamă afro-braziliană, marcând al patrulea gol stagional. Academica a redus din diferență în minutul 84 când după un corner Patriche a trimis cu capul, iar Neluț Roșu a deviat mingea în propria poartă.

În clasament, Gaz Metan se află pe locul 4, cu 21 de puncte, iar Academica ocupă locul 13, cu nouă puncte.

În etapa următoare, Gaz Metan joacă la București cu Dinamo, iar Academica primește vizita Viitorului.

Gaz Metan Mediaș – Academica Clinceni 2-1 (0-0)
Stadion: Municipal (Mediaș)
Goluri: Buș 71, Dumitru 72 / Roșu 84-autogol
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă (Romeo 46), Constantin, Larie, Velisar – Droppa, Roşu, Olaru – Ely Fernandes (Chamed 60), Buş, Dumitru (Popa 77). Antrenor: Edi Iordănescu.
Academica Clinceni: Miguel Santos – Achim, Răuţă, Patriche, Pîrvulescu – Cebotaru, Şut – Merloi (Omar 61), Buziuc, Buş (Ion 77) – Vojtus (Nsiah 73). Antrenor: Ilie Poenaru.
Cartonaşe galbene: Pleaşcă 28, Larie 55, Droppa 89 / Merloi 9.
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș).