U.Craiova-Poli Iași 1-1. Craiovenii ratează șansa să urce pe locul întâi

Universitatea Craiova și Politehnica Iași au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I, penultima din turul sezonului regulat. Dacă ar fi câștigat acest meci, oltenii ar fi urcat pe primul loc în clasament, cel puțin până duminică, atunci când va juca actualul lider, CFR Cluj. Craiovenii au doar două victorii în ultimele cinci meciuri jucate pe teren propriu. De cealaltă parte, Poli Iași are șase meciuri la rând fără victorie, din care patru remize.

Andrei Cristea a deschis scorul, în minutul 70, din pasa lui Platini, împotriva echipei la care a jucat în prima jumătate a acestui an. Cristea a marcat primul gol din actualul sezon al Ligii I. Precedenta sa reușită fusese în februarie, pentru U.Craiova. Portughezul Carlos Fortes a restabilit egalitatea, în minutul 82, din pasa lui Mihăilă. Fortes a marcat primul său gol în Liga I pentru U.Craiova, echipă la care a venit în februarie, de la Gaz Metan, și pentru care mai marcase o singură dată, în Liga Europa.

În clasament, U.Craiova se află pe locul 2, cu 23 de puncte, iar Poli Iași ocupă locul 5, cu 18 puncte.

În etapa următoare, U.Craiova joacă în deplasare cu CFR Cluj, iar Poli primește vizita echipei FC Botoșani.

Universitatea Craiova – Politehnica Iași 1-1 (0-0)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Goluri: Fortes 82 / Cristea 70
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Kelici, Vătăjelu (Ivanov 81) – Ioniţă (Koljici 57), Mateiu, Bancu – Ivan (Bărbuţ 82), Fortes, Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă.
Poli Iaşi: Târnovanu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Radu – Mihalache, Loshaj – Platini (Cabral 79), Passaglia, Horşia (Popadiuc 62) – Cristea (Bălan 72). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Bancu 90+1 / Passaglia 35, Platini 62, Mihalache 83.
Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca).