Botoșani-Sepsi 1-1. Covăsnenii au ajuns la nouă remize în 12 etape

FC Botoșani și Sepsi Sfântu Gheorghe au încheiat la egalitate, 1-1, în deschiderea etapei a 12-a din Liga I, penultima din turul sezonului regulat. Pentru Sepsi, este al nouălea egal din 12 meciuri jucate în acest sezon și al doilea consecutiv. De cealaltă parte, FC Botoșani are trei remize în ultimele cinci etape.

Sepsi a primit un penalti în minutul 54, pentru un henț în careu, iar Gabriel Vașvari a transformat, reușind al doilea său gol din sezon. Mihai Roman a restabilit egalitatea, în minutul 84, cu primul său gol din acest sezon. Roman a revenit în urmă cu o lună la Botoșani, după ce a jucat la FCSB în ultimul an.

În clasament, FC Botoșani se află pe locul 6, cu 16 puncte, iar Sepsi ocupă locul 7, cu 15 puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani joacă în deplasare cu Poli Iași, iar Sepsi primește vizita Astrei.

FC Botoșani – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-1 (0-0)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Goluri: Roman 84 / Vașvari 54-pen
FC Botoşani: Pap – Patache, Haruţ, Chindriş, Holzmann – Rodriguez, Papa – Ofosu, Ongenda (Halkiadakis 65), Așkovski (Roman 58) – Moussa (Cîmpanu 74). Antrenor: Marius Croitoru.
Sepsi: Fejer – Kilyen, Bouhenna, Tincu, Ştefan – Deaconu (Flores 77), Vaşvari, Velev – Carnat (Salli 71), Karanovici (Diakhite 90+3), Safranko. Antrenor: Csaba Laszlo.
Cartonaşe galbene: Chindriş 73 / Safranko 62, Karanovici 67, Kilyen 71.
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad).