Celtic-CFR Cluj 2-0. Dan Petrescu nu mai produce încă o minune la Glasgow

CFR Cluj a pierdut al doilea meci jucat în Grupa E din Liga Europa, fiind învinsă în deplasare de Celtic Glasgow, scor 2-0. Cele două formații se mai întâlniseră în acest sezon în preliminariile Ligii Campionilor, CFR reușind o victorie de senzație la Glasgow, scor 4-3. Tot în orașul scoțian, Dan Petrescu mai obținea un rezultat istoric, o victorie cu 4-1 în fața lui Rangers, pe vremea când antrena pe Unirea Urziceni.

Acum, Celtic a dominat clar partida cu CFR, ratând prima ocazie în minutul 11, când Arlauskis a respins mingea trimisă cu capul de Jullien. În minutul 20, Odsonne Edouard a deschis scorul, tot cu o lovitură de cap, din centrarea lui Bolingoli. CFR Cluj a avut un gol anulat în minutul 26, pentru un ofsaid corect semnalizat de arbitrul asistent. Mohamed Elyounnousi a dublat diferența în minutul 59, șutul său fiind deviat de Burcă.

În cealaltă partidă din grupă, Lazio Roma a învins acasă pe Rennes cu 2-1.

În clasament, Celtic este lider, cu patru puncte, urmată de CFR și Lazio, ambele cu câte trei puncte. Rennes este ultima, cu un punct.

În etapa următoare, pe 24 octombrie, CFR Cluj înfruntă în deplasare pe Rennes.

Celtic Glasgow – CFR Cluj 2-0 (1-0)
Stadion: Celtic Park (Glasgow)
Goluri: Edouard 20, Elyounoussi 59
Celtic Glasgow: Forster – Elhamed, Jullien, Ajer, Bolingoli – Brown, McGregor – Forrest (Hayes 86), Christie (Ntcham 90), Elyounoussi – Edouard. Antrenor: Neil Lennon.
CFR Cluj: Arlauskis – Susici, Burcă, Boli, Camora – Luis Aurelio (Culio 57), Bordeianu, Djokovici (Golofca 81) – Omrani, Rondon (Păun 70), Deac. Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonașe galbene: McGregor 25, Jullien 46, Edouard 88 / Rondon 42, Djokovici 51
Arbitru: Daniel Siebert (Germania).