U.Craiova-Viitorul 3-1. Oltenii urcă peste constănțeni în clasament

Universitatea Craiova a învins acasă cu 3-1 pe Viitorul Constanța, în etapa a 11-a din Liga I. Viitorul a suferit al doilea eșec la rând după cel de la Cluj-Napoca, din Cupa României, cu Sănătatea. Pentru U.Craiova, a fost prima victorie acasă de la venirea antrenorului Victor Pițurcă.

Viitorul a condus după golul marcat de Bogdan Țîru, în minutul 7, după o fază fixă. Țîru a marcat al treilea său gol din acest sezon. În finalul primei reprize, U.Craiova a marcat de două ori. Alexandru Cicâldău a egalat cu un șut din careu, marcând pentru a doua etapă la rând, iar bosniacul Elvir Koljici, revenit după o accidentare care l-a împiedicat să joace în acest sezon, a înscris cu un șut la vinclu. Mihai Bălașa a stabilit scorul final cu un șut din lovitură liberă, mingea schimbându-și direcția după ce a deviat dintr-o brazdă a gazonului. Bălașa a marcat primul său gol pentru U.Craiova. În minutul 90+1, Koljici a trimis în transversală, deși avea poarta goală în față.

În clasament, U.Craiova a urcat pe locul 2, cu 22 de puncte, depășind pe Viitorul care a rămas cu 21 de puncte și a coborât pe locul trei.

În etapa următoare, U.Craiova joacă tot acasă, cu Poli Iași, iar Viitorul primește vizita liderului CFR Cluj.

Universitatea Craiova – Viitorul Constanța 3-1 (2-1)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Goluri: Cicâldău 44, Koljici 45, Bălașa 53 / Țîru 8
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Bălaşa, Acka, Vătăjelu – Mateiu, Cicâldău, Bancu – Niţu (Koljici 25), Ivan (Fortes 87), Baiaram (Baicu 77). Antrenor: Victor Piţurcă.
Viitorul: Căbuz – Boboc, Ţîru, Artean, De Nooijer – Ciobanu, Achim (Iacob 65), Houri – Iancu (Filip 75), Rivaldinho, Matei (Ganea 62). Antrenor secund: Cătălin Anghel.
Cartonaşe galbene: Cicâldău 12, Bancu 45+4 / Ţîru 45+4, Achim 53, Iancu 55.
Arbitru: Marius Avram (București).