Lewis Hamilton a câștigat la Soci, întrerupând seria de victorii a echipei Ferrari

Britanicul Lewis Hamilton s-a impus în Grand Prixul Rusiei la Formula 1, cursă desfășurată la Soci. Este a 82-a victorie a carierei pentru Hamilton și a noua din actualul sezon.

Charles Leclerc de la Ferrari a plecat din pole-position, avându-l pe Hamilton alături în prima linie și pe colegul său de la echipa italiană, Sebastian Vettel, în spate. Vettel a avut însă cel mai bun start și s-a instalat la conducere după primele viraje, urmat de Leclerc și Hamilton. Germanul a condus până la intrarea la boxe pentru schimbul de pneuri, la revenirea pe circuit acuzând o problemă la motor și fiind nevoit să abandoneze în turul 28.

Hamilton a profitat de o intrare a mașinii de siguranță, a schimbat rapid pneurile și a revenit în frunte, conducând până la final. Valtteri Bottas a fost al doilea, iar Leclerc a încheiat pe trei.

Ferrari câștigase ultimele trei etape programate înainte de cea din Rusia.

Hamilton şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general al piloţilor, având 73 de puncte în plus față de Bottas, ocupantul locului doi.

Etapa următoare, Grand Prixul Japoniei, va avea loc pe 13 octombrie, la Suzuka.