Clinceni-FCSB 0-3. Victorie la scor de forfait pentru roș-albaștri

FCSB a învins cu 3-0 în deplasare pe Academica Clinceni, în etapa a 11-a din Liga I. Partida a avut loc la Călărași, unde Academica s-a mutat în această perioadă a sezonului. FCSB are trei victorii și o remiză în ultimele patru etape, în vreme ce Academica a suferit primul eșec după patru etape.

Florin Tănase a deschis scorul din pasa lui Crețu, reușind doar al doilea gol stagional. FCSB a avut apoi două bare, de fiecare dată la execuții ale lui Florinel Coman, în minutele 14 și 27. Tot Coman a dublat diferența, cu al treilea său gol din acest sezon. Olimpiu Moruțan a stabilit scorul final, din pasa lui Gnohéré, acesta fiind primul gol din actualul sezon pentru mijlocașul de 20 de ani. Academica a avut o bară în minutul 82, prin Merloi, iar FCSB a mai avut o bară, prin Crețu, în minutul 87.

În clasament, FCSB a urcat pe locul 8, cu 14 puncte, iar Academica se află pe 13, cu nouă puncte.

În etapa următoare, Academica joacă la Mediaș, cu Gaz Metan, iar FCSB primește vizita lui Dinamo.

Academica Clinceni – FCSB 0-3 (0-1)
Stadion: Ion Comșa (Călărași)
Goluri: Tănase 12, Coman 65, Moruțan 81
Academica Clinceni: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu – Cebotaru, Deretti – Achim (Barbu 60), Popescu (Merloi 73), Ilie (Buziuc 27) – Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru.
FCSB: Bălgrădean – Creţu, Cristea, Planici, Panţîru – Popescu, Oaidă (Vînă 82), Tănase – Man (Gnohéré 62), Hora (Moruţan 46), Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.
Cartonaşe galbene: Patriche 26, Achim 39, Popescu 47, Chatziterzoglou 58, Buziuc 84 / Oaidă 70, Planici 90+3.
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca).