Dinamo-Voluntari 2-1. Bucureștenii câștigă cu un jucător mai puțin pe teren

Dinamo București a învins acasă pe FC Voluntari cu 2-1, în prologul etapei a 11-a din Liga I. FC Voluntari a ratat un penalti și a avut un jucător în plus pe teren timp de 20 de minute, dar nu a putut întrerupe seria de înfrângeri, ajungând la șase eșecuri consecutive. Pentru Dinamo, este a treia victorie în ultimele cinci etape.

Dinamo a condus din minutul 51 când italianul Mattia Montini a reluat în plasă, cu capul, o centrare din lovitură liberă a lui Nistor. Montini a înscris al treilea său gol în acest sezon. În minutul 61, Mihai Popescu l-a faultat în careu pe Țîră, dar Piscitelli a parat penaltiul executat de Căpățînă. Dinamo a rămas în inferioritate numerică în minutul 71, Sorescu primind al doilea cartonaș galben, pentru o simulare. FC Voluntari a egalat prin Ionuț Balaur, după un corner, acesta fiind primul gol stagional al fundașului central. Însă după doar trei minute, Nistor a centrat dintr-o lovitură liberă și Ante Puljici a înscris golul victoriei bucureștenilor. Puljici a jucat primul meci în Liga I de la revenirea la Dinamo, echipă la care mai jucase în sezonul 2015-16.

În clasament, Dinamo a urcat pe locul 8, cu 13 puncte, iar FC Voluntari rămâne pe locul 14, ultimul, cu cinci puncte.

În etapa următoare, Dinamo înfruntă în deplasare pe FCSB, iar FC Voluntari primește vizita Chindiei Târgoviște.

Dinamo București – FC Voluntari 2-1 (0-0)
Stadion: Dinamo (București)
Spectatori: 1.654
Goluri: Montini 51, Puljici 78 / Balaur 75
Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Puljici, Popescu, Corbu – Mrzljak (Răuţă 70), Filip – Sorescu, Nistor, Moldoveanu (Neicuţescu 66) – Montini (Moura 82). Antrenor: Dusan Uhrin jr.
FC Voluntari: Mitrev – Costin, Achim, Balaur, Vlad – Căpăţînă, Gorobsov (Măţan 74), Laïdouni – Gheorghe (Simonovski 73), Ţîră, Ebralidze. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonaşe galbene: Mrzljak 30, Sorescu 33, 71, Corbu 61, Nistor 90+4 / Căpăţînă 61, Ţîră 65, Măţan 90.
Cartonaş roşu: Sorescu 71.