Viitorul-Poli Iași 2-1. Gazdele au întors scorul deși au jucat în zece oameni

Viitorul Constanța a învins acasă pe Politehnica Iași cu 2-1, în epilogul etapei a zecea din Liga I. Oaspeții au condus cu 1-0, Viitorul a rămas în inferioritate numerică, dar a întors scorul, marcând golul victoriei în prelungiri. Este a treia victorie în ultimele patru etape pentru echipa constănțeană, în vreme ce Poli nu a câștigat vreuna dintre ultimele patru partide disputate.

Poli Iași a primit un penalti în minutul 38, după un duel între Iacob și Adrian Bălan. Penaltiul a fost transformat chiar de Bălan, aflat la a patra reușită stagională. Bradley De Nooijer a fost eliminat în minutul 54, pentru cumul de cartonașe galbene. În minutul următor, Loshaj a executat o lovitură liberă, Căbuz respingând mingea în bară. Viitorul a primit de asemenea un penalti, în minutul 79, la duelul dintre Radu și Rivaldinho. Vlad Achim a marcat, acesta fiind primul său gol în Liga I din decembrie 2018. În prelungiri, Rivaldinho a marcat golul victoriei, după o acțiune personală. Brazilianul a înscris trei goluri în acest sezon.

În clasament, Viitorul a urcat pe locul 2, cu 21 de puncte, la egalitate cu liderul CFR Cluj, dar cu un golaveraj mai slab. Poli Iași ocupă locul 5, cu 16 puncte.

În etapa următoare, Viitorul înfruntă în deplasare pe Universitatea Craiova, iar Poli Iași joacă acasă cu Sepsi.

Viitorul Constanța – Politehnica Iași 2-1 (0-1)
Stadion: Central (Ovidiu)
Spectatori: 3.100
Goluri: Achim 80-pen, Rivaldinho 90+1 / Bălan 39-pen
Viitorul: Căbuz – Boboc, Artean, Iacob, De Nooijer – Ciobanu (Matei 59), Achim, Casap (Filip 59) – Iancu (Ganea 64), Rivaldinho, Houri. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Poli Iaşi: Târnovanu – Gallego (Cabral 81), Frăsinescu, Diallo, Radu – Mihalache, Loshaj – Platini, Passaglia, Horşia (Popadiuc 67) – Bălan (Cristea 85). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: De Nooijer 23, 54, Ganea 82, Houri 84 / Târnovanu 57, Frăsinescu 57, Loshaj 60, Horşia 65, Gallego 76, Mihalache 80, Passaglia 81.
Cartonaş roşu: De Nooijer 54.
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)