Liga Campionilor: campioana Liverpool, învinsă la Napoli, Chelsea pierde acasă cu Valencia

Marți seară a debutat faza grupelor din noul sezon al Ligii Campionilor. Deținătoarea trofeului, FC Liverpool, a pierdut meciul jucat în deplasare cu Napoli, scor 2-0. Cele două se înfruntau și în sezonul precedent în grupe, Napoli câștigând de asemenea meciul de pe teren propriu.

Și cealaltă echipă engleză care a evoluat în prima zi, Chelsea, a fost învinsă, însă pe teren propriu, de Valencia. Londonezii puteau obține un punct, dar Ross Barkley a ratat un penalti în minutul 88.

Partida dintre Borussia Dortmund și FC Barcelona a fost arbitrată de o brigadă din România, cu Ovidiu Hațegan. Meciul s-a încheiat egal, 0-0. Borussia a ratat un penalti, prin Marco Reus, în minutul 55. Lionel Messi a intrat pe teren în minutul 59, argentinianul bifând primele minute din acest sezon.

Dintre românii prezenți în competiție, doar Nicolae Stanciu a fost titular, la Slavia Praga, care a remizat în deplasare cu Inter Milano. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 72 la Genk, învinsă în deplasare de Salzburg cu 6-2, iar Răzvan Marin și Ciprian Tătărușanu au fost doar rezerve la Ajax, respectiv Lyon.

Rezultatele zilei în Liga Campionilor:

Grupa E

Napoli – FC Liverpool 2-0 (Mertens 82-pen, Llorente 90+2)
Salzburg – Genk 6-2 (Haland 2, 34, 45, Hwang 36, Szoboszlai 45+2, Ulmer 66 / Lucumi 40, Samata 52)