România pierde în Danemarca în startul calificărilor pentru EURO 2021 la tineret

Echipa națională de tineret a României a fost învinsă cu 2-1 în deplasare de Danemarca, în prima etapă a preliminariilor pentru Campionatul European din anul 2021.

Cu o nouă generație, din care fac însă în continuare parte jucători importanți prezenți în vară la Europeanul U21 din Italia și San Marino, precum Coman, Băluță sau Pașcanu, echipa antrenată de Mirel Rădoi a fost condusă cu 2-0, dar a fost aproape de egalare, Coman ratând un penalti în prelungiri.

Danezii au condus încă din minutul 3, după reușita lui Andreas Skov Olsen. În minutul 33, Darius Olaru a ratat prima ocazie a României, șutul său fiind parat de Christensen. În minutul 56, Olsen a făcut dubla, după o pasă greșită a lui Rațiu la centrul terenului. Florinel Coman a redus din diferență cu un șut de la 25 de metri, în minutul 80. În prelungiri, George Ganea a obținut un penalti, dar șutul lui Coman a fost respins în corner de Christensen.

România joacă în Grupa 8 din preliminarii, tot aici fiind repartizate Finlanda, Ucraina, Irlanda de Nord și Malta. Prima clasată obține calificarea la turneul final din Ungaria și Slovenia. Dintre echipele de pe locurile secunde, formația cu cea mai bună linie de clasament merge de asemenea la EURO, iar celelalte opt vor evolua în playoff.

Pentru România, următoarele meciuri sunt programate acasă, contra Ucrainei, pe 10 octombrie, și împotriva Irlandei de Nord, pe 14 octombrie.

Danemarca U21 – România U21 2-1 (1-0)
Stadion: Portland Park (Aalborg)
Goluri: Olsen 3, 55 / Coman 80
Danemarca: Christensen – Anymbe, Sorensen, Nelsson, Poulsen – Hjulmand (Andersen 46), Nartey, Holse (Madsen 87) – Olsen, Bruun Larsen, Dreyer (Odgaard 66). Selecţioner: Albert Capellas.
România: Aioani – Raţiu (Velisar 66), Paşcanu, Dima (Chindriş 66), Boboc – Olaru, Băluţă, Dragomir (Ciobanu 51) – Drăguş (Dobre 66), Petre (Ganea 72), Coman. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Cartonașe galbene: Hjulmand 18, Nartey 41 / Coman 82, Velisar 86
Arbitru: Erez Papir (Israel).