Monica Niculescu și Jaqueline Cristian au părăsit turneul de la Nanchang, în China, în runda inaugurală.

Cristian, locul 206 WTA, jucătoare venită din calificări, a fost învinsă de Viktorija Golubic din Elveția, locul 75 WTA și cap de serie numărul 6. A fost 6-3, 6-2 pentru Golubic, după o oră și 21 de minute.

Iar Niculescu, locul 105 WTA, a abandonat în setul decisiv al partidei cu Lara Arruabarrena din Spania, locul 155 WTA. Românca se impusese cu 6-1 în primul set, dar spaniola câștigase setul secund cu 6-3 și conducea cu 4-1 în setul trei când Niculescu a abandonat. Trecuseră o oră și 40 de minute de la startul partidei.

A fost a șasea întâlnire directă dintre Arruabarrena și Niculescu, scorul fiind acum 4-2 pentru spaniolă.

În turul doi, Arruabarrena și Golubic vor fi față în față.

Cele două românce vor primi fiecare câte 2.100 de dolari pentru prezența în acest turneu și câte un punct WTA. Cristian a mai obținut 18 puncte WTA prin victoriile din turneul de calificare.

La Nanchang nu mai este prezentă vreo altă româncă pe tabloul principal.