România învinge cu emoții Malta și urcă pe locul doi în clasamentul grupei pentru EURO 2020

Echipa națională de fotbal a României a câștigat cu 1-0 duelul de la Ploiești contra Maltei, din etapa a șasea a Grupei F, în preliminariile pentru Campionatul European din 2020.

Cu o echipă mult schimbată față de cea care a pierdut contra Spaniei, la București, în urmă cu trei zile, România a dominat startul meciului, însă fără a reuși să marcheze. Florin Andone a ratat prima ocazie mare de gol, șutul său din minutul 10 fiind parat de Bonello. În minutul următor, Răzvan Marin a trimis în plasă, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid la Andone. Același Andone a fost blocat de Bonello în minutul 14, portarul maltez intervenind și la șuturile lui Răzvan Marin, minutul 21, și Ianis Hagi, minutul 27. În minutul următor, Tătărușanu a ieșit în evidență, blocându-l în duel direct pe Corbolan.

Unicul gol al partidei a venit în minutul 47, George Pușcaș înscriind cu capul după un corner executat de Hagi. În minutul 65, Tătărușanu a parat șutul de la distanță al lui Gambin. Și Malta a avut un gol anulat, în minutul 88, pentru un ofsaid.

România are 10 puncte după șase partide și ocupă locul trei în clasamentul grupei, la egalitate de puncte cu a doua clasată, Suedia, dar cu un golaveraj mai slab.

Tot în etapa a șasea, se vor juca meciurile Spania-Insulele Feroe și Suedia-Norvegia.

Pentru România, următoarele partide sunt programate pe 12 octombrie, în deplasare cu Insulele Feroe, și pe 15 octombrie, acasă cu Norvegia.

România – Malta 1-0 (0-0)
Stadion: Ilie Oană (Ploiești)
Gol: Pușcaș 47
România: Tătăruşanu – Chipciu, Rus, Chiricheş, Ştefan – Cicâldău, Marin (Stanciu 59), Bordeianu, Hagi (Grozav 72) – Andone, Puşcaş (Keşeru 76). Selecţioner: Cosmin Contra.
Malta: Bonello – Borg, Agius, Z.Muscat – Corbolan, Vella (Grech 86), R.Muscat, Gambin (Zerafa 81), Mbong – Farrugia, Nwoko (Effiong 72). Selecţioner: Raymond Farrugia.
Cartonaş galben: Bonello 42.
Arbitru: Duje Strukan (Croația).