România-Spania 1-2. Ibericii au dominat meciul, tricolorii puteau obține un punct pe final

Echipa națională de fotbal a României a fost învinsă de Spania, la București, cu 2-1, în preliminariile pentru Campionatul European din 2020. Spania a înregistrat astfel a cincea victorie din tot atâtea partide jucate în Grupa F și conduce autoritar clasamentul, în vreme ce România a coborât pe locul 4, rămânând cu șapte puncte din cinci partide.

Spania a atacat încă din startul meciului, ratând o ocazie de gol în chiar primul minut când Tătărușanu l-a blocat pe Paco Alcacer. Jucătorul de la Borussia Dortmund a apărut la finalizare și în minutul 6, Tătărușanu fiind însă din nou la post. În minutul 10, șutul lui Chiricheș de la mare distanță a trecut peste poarta lui Kepa. Tătărușanu a intervenit fantastic la lovitura de cap a lui Sergio Ramos din minutul 11 și la șutul lui Jordi Alba din minutul 13, iar în minutul 17, Stanciu a executat o lovitură liberă de la 22 de metri, din nou peste poarta lui Kepa. În minutul 27, Deac l-a călcat pe gleznă în careu pe Ceballos, iar Spania a primit penalti, transformat de Sergio Ramos. Chiar și în avantaj pe tabelă, spaniolii au continuat să atace, iar Tătărușanu a blocat șuturile lui Rodrigo, minutul 35, și Alcacer, minutul 37. La pauză, raportul șuturilor era 8-0, iar Spania avusese posesia 73% din timp.

În minutul 47, Spania s-a desprins pe tabelă după o acțiune rapidă de atac, Jordi Alba centrând în fața porții de unde Paco Alcacer a reluat în plasă. România a redus însă din diferență în minutul 59 când Pușcaș a centrat, iar Florin Andone, abia intrat pe teren, a înscris cu capul, marcând al doilea său gol la echipa națională. Primul venise într-un amical cu Italia, în 2015. În minutul 69, Tătărușanu a prins mingea șutată de Busquets. Spania a rămas în inferioritate numerică după ce Llorente l-a faultat în minutul 79 pe Pușcaș, din poziție de ultim apărător, văzând direct cartonașul roșu. Ianis Hagi a executat lovitura liberă acordată de la 17 metri, dar a trimis direct în Benzar, aflat pe linia zidului. Cu un jucător în plus, România a încercat să construiască, iar în final a avut două ocazii de gol. Mai întâi șutul lui Pușcaș, din unghi, în minutul 90+1, a fost respins de Kepa în corner. Apoi același Kepa a respins fantastic o lovitură de cap a lui Pușcaș, mingea a ajuns la Grigore care a trimis peste poartă.

Spania a câștigat pentru prima dată în România, anterior disputându-se șase meciuri directe în țara noastră, trei fiind câștigate de tricolori și trei încheindu-se remize.

Înaintea meciului a fost ținut un moment de reculegere în memoria fiicei fostului selecţioner spaniol Luis Enrique, decedată la vârsta de doar nouă ani. Jucătorii celor două echipe au purtat banderole negre.

Tot în Grupa F, s-au jucat în paralel meciurile Insulele Feroe – Suedia 0-4 și Norvegia – Malta 2-0.

În clasamentul grupei, Spania este lider cu 15 puncte, urmată de Suedia cu 10 puncte și Norvegia cu opt puncte. România este a patra, cu șapte puncte.

În etapa următoare, pe 8 septembrie, se joacă meciurile România – Malta, la Ploiești, Spania – Insulele Feroe și Suedia – Norvegia.

România – Spania 1-2 (0-1)