Echipa feminină de tenis de masă a României a ajuns în sferturi la Europene. Băieții nu au trecut de grupe

Echipa feminină de tenis de masă a României a câștigat grupa preliminară din care a făcut parte la Campionatele Europene de la Nantes, în Franța, calificându-se în sferturile de finală, în vreme ce echipa masculină a țării noastre a fost eliminată din competiție.

Fetele, campioane europene en-titre, au câștigat ambele meciuri jucate în grupă, 3-0 contra Slovaciei, miercuri, și acum 3-0 împotriva Spaniei, în a doua partidă din Grupa A.

Bernadette Szocs, Elizabeta Samara și Daniela Dodean Monteiro au adus fiecare câte un punct.

La masculin, echipa României a fost învinsă în a doua partidă din grupă de Suedia, scor 3-0, după ce învinsese Ungaria în prima partidă din Grupa B.

Vicecampionul european la individual Ovidiu Ionescu a fost învins în primul meci de Jon Persson, cu 3-0, apoi Rareş Şipoş a pierdut meciul cu Mattias Falck cu 3-2, scor 12-10 în decisiv după ce românul avusese 9-7. Iar Cristian Pletea a fost învins de Kristian Karlsson cu 3-2 după ce condus cu 2-0 la seturi şi 9-6 în setul patru.

Suedia a câștigat grupa și s-a calificat în sferturi, România încheind pe locul 2.