Roger Federer, învins în sferturi la US Open de „Baby Federer” Dimitrov

Elvețianul Roger Federer, locul trei în clasamentul mondial, a fost învins în sferturile de finală ale Openului Statelor Unite de bulgarul Grigor Dimitrov, jucător poreclit „Baby Federer” pentru stilul asemănător de joc cu cel al elvețianului.

Dimitrov, locul 78 în clasamentul mondial, s-a impus cu 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2, după trei ore și 12 minute de joc.

Este prima victorie înregistrată de bulgar în meciurile directe, anterior Federer câștigând toate cele șapte partide.

În semifinale, Dimitrov îl va înfrunta pe rusul Daniil Medvedev, locul 5 ATP, care a trecut în sferturi de elvețianul Stan Wawrinka, scor 7-6 (6), 6-3, 3-6, 6-1.

Pentru Dimitrov, 28 de ani, fost număr 3 mondial, va fi prima semifinală la US Open și a treia a carierei într-un Grand Slam. De cealaltă parte, Medvedev, 23 de ani, ajunge în premieră în această fază la un Grand Slam și continuă vara excelentă, înainte de US Open disputând trei finale consecutive, la Washington, Montreal și Cincinnati.