Sepsi-Dinamo 0-1. Al doilea succes la rând al bucureștenilor

Dinamo București a învins în deplasare cu 1-0 pe Sepsi Sfântu Gheorghe, în epilogul etapei a opta din Liga I. Este al treilea succes din acest sezon pentru Dinamo și al doilea consecutiv. De cealaltă parte, Sepsi a pierdut pentru prima dată în actuala stagiune, după ce în etapele precedente înregistrase un succes și șase remize.

Sorescu a ratat prima ocazie a meciului, în minutul 12, șutul său fiind blocat de Fejer. În minutul 24, Nistor a șutat de la distanță, Fejer a respins în față, iar Neicuțescu a reluat în bară. Dinamo a continuat să rateze, șutul lui Montini din minutul 37 fiind respins de Fejer în corner. Singura ocazie a gazdelor în prima repriză a fost lovitura de cap a lui Safranko din minutul 42, puțin alături. În minutul 62, același Safranko a trimis cu capul, dar Piscitelli a respins spectaculos. Două minute mai târziu, Fejer a respins șutul lui Montini, aflat singur în centrul careului mare, iar în minutul 67, Klimavicius a reluat puțin alături, cu capul, la un corner. Unicul gol al meciului a venit în minutul 83. Nistor a pasat vertical pentru Daniel Popa care a preluat, s-a întors spre poartă și a șutat de la 17 metri, lângă bară. Este al patrulea gol înscris de Popa în acest sezon.

În clasament, Dinamo a urcat pe locul 9, cu nouă puncte. Sepsi este pe 8, tot cu nouă puncte, dar cu golaveraj mai bun.

În etapa următoare, Sepsi înfruntă în deplasare pe Chindia, iar Dinamo joacă acasă cu FC Botoșani.

Sepsi Sfântu Gheorghe – Dinamo București 0-1 (0-0)
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Gol: Popa 83
Sepsi: Fejer – Kilyen, Barisici, Tincu, Konongo – Andrezly (Deaconu 84), Fülöp (Salli 46), Velev, Vasvari, Carnat (Karanovic 53) – Safranko. Antrenor: Laszlo Csaba.
Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, Popescu – Sorescu (Moldoveanu 82), Nistor, Filip, Fabbrini (Răuţă 90), Corbu – Neicuţescu (Popa 61), Montini. Antrenor: Dusan Uhrin Jr.
Cartonaşe galbene: Tincu 43 / Ciobotariu 73.
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad).