FCSB-Viitorul 2-1. Prima victorie după cinci eșecuri la rând și roș-albaștrii predau lanterna roșie

FCSB a învins acasă pe Viitorul Constanța cu 2-1, într-un meci din etapa a opta a Ligii I. Meciul a avut loc la Pitești, unde FCSB a disputat în startul sezonului partidele de pe teren propriu. FCSB venea după cinci înfrângeri consecutive și a obținut primul succes de la sosirea lui Bogdan Vintilă în funcția de antrenor. De cealaltă parte, Viitorul a pierdut pentru prima dată în acest sezon și ratează șansa de a deveni lider.

FCSB a avut o ocazie mare de gol în minutul 12 după una dintre multele gafe defensive ale Viitorului. Țîru a trimis prea puternic pentru Iacob, mingea a sărit la Coman care a șutat spre colțul lung, dar Căbuz a prins. În minutul 17, Hora cade într-un duel cu Iacob în careu, dar Vînă ratează penaltiul acordat, Căbuz respingând. Adrian Popa a deschis scorul cu un șut pe sub Căbuz, după ce Coman l-a lansat pe Popa singur cu portarul advers. Viitorul a egalat în prelungirile primei reprize, prin Gabriel Iancu. În minutul 63, Rivaldinho a rămas singur cu Bălgrădean, dar a șutat în portar. Iar în minutul 65, Panțîru a centrat, Țîru a dat pe lângă minge care a sărit la Gnohere, acesta trimițând în plasă. Coman putea mări diferența în minutul 72, dar Căbuz a parat. Iar Gnohere a trimis în bară în minutul 81.

În clasament, Viitorul se află pe locul 4, cu 15 puncte, iar FCSB a urcat pe locul 10, cu 7 puncte.

În etapa următoare, FCSB înfruntă în deplasare pe Universitatea Craiova, iar Viitorul joacă acasă cu Gaz Metan.

FCSB – Viitorul Constanța 2-1 (1-1)
Stadion: Nicolae Dobrin (Pitești)
Goluri: Popa 38, Gnohere 65 / Iancu 45+1
FCSB: Bălgrădean – Creţu, Pintilii, Soiledis, Panţîru – Oaidă, Popescu, Vînă (Moutinho 46) – Popa (Roman 90+4), Hora (Gnohere 46), Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.
Viitorul: Căbuz – Mladen, Ţîru, Iacob (Filip 46), Boboc – Achim, Artean, Houri (De Nooijer 66) – Iancu, Rivaldinho, Ganea (Ciobanu 33). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonaşe galbene: Popescu 33, Oaidă 36 / Iacob 42, Filip 57, Houri 62.
Arbitru: Radu Petrescu (București).