Charles Leclerc a câștigat Grand Prixul Belgiei, prima victorie a carierei în Formula 1

Monegascul Charles Leclerc s-a impus în Grand Prixul Belgiei la Formula 1, cursă desfășurată pe circuitul Spa-Francorchamps. Este primul succes al carierei pentru Leclerc în Formula 1 și prima victorie obținută de Ferrari în acest sezon. Leclerc i-a dedicat succesul memoriei francezului Anthoine Hubert, cel care și-a pierdut viața cu o zi înainte de cursă, într-un accident petrecut tot la Spa, dar la Formula 2.

Leclerc a plecat din pole position și a rămas în frunte în primele tururi, fiind urmat de colegul său de la Ferrari, Sebastian Vettel. Imediat după start, Max Verstappen s-a lovit de Raikkonen, olandezul abandonând, iar pe circuit a intrat mașina de siguranță. După trecerile pe la boxe pentru schimbul de pneuri, pozițiile celor doi s-au inversat, dar în urma ordinelor de echipă, Vettel l-a lăsat înapoi pe Leclerc în frunte. Apoi, Vettel a fost depășit pe rând de Lewis Hamilton și Valtteri Bottas, germanul încheind pe patru. Hamilton a încercat în ultimele tururi să treacă și de Leclerc, fără succes.

În clasamentul sezonului, lider este Lewis Hamilton cu 268 de puncte, urmat de Valtteri Bottas cu 203 puncte.

Etapa următoare, Grand Prixul Italiei, va avea loc peste o săptămână, la Monza.