A doua jucătoare a lumii, Ashleigh Barty, eliminată în optimi la US Open

Australianca Ashleigh Barty, locul doi în clasamentul mondial, a părăsit Openul Statelor Unite în optimile de finală. Campioana de la Roland Garros din acest an a fost învinsă de Wang Qiang din China, locul 18 WTA, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și 22 de minute.

Chinezoaica în vârstă de 27 de ani mai câștigase în carieră un singur meci contra unei jucătoare din Top 5 mondial, învingând-o anul trecut la Hong Kong pe Elina Svitolina, locul 5 în momentul respectiv.

Pentru Wang, este prima calificare în sferturile de finală ale unui Grand Slam.

Adversara chinezoaicei în turul următor este învingătoarea dintre americanca Serena Williams și croata Petra Martici.

În ciuda înfrângerii, Barty are șanse să urce pe primul loc în clasamentul mondial după turneul de la New York. Actuala ocupantă a primei poziții, Naomi Osaka, trebuie să câștige turneul pentru a rămâne pe primul loc. Karolina Pliskova are la rândul ei șanse să devină lider, dar trebuie să ajungă în semifinale.

Barty a fost cea mai constantă jucătoare din acest sezon în turnee de Grand Slam, fiind singura care a atins optimile de finală în toate cele patru turnee, câștigând la Roland Garros și jucând sferturi la Melbourne.