Gaz Metan-Poli Iași 3-2. Medieșenii revin de la 0-2 și urcă pe primul loc în clasament

Gaz Metan Mediaș a învins acasă cu 3-2 pe Politehnica Iași, în etapa a opta a Ligii I. Cele două echipe nu pierduseră vreun meci în startul sezonului, ieșenii ieșind acum din acest grup în care au mai rămas doar patru formații. Pentru Gaz Metan, este a patra victorie consecutivă în campionat.

După o primă repriză fără goluri, Poli a înscris de două ori în doar patru minute, în startul părții secunde, de fiecare dată prin Adrian Bălan. Mai întâi, acesta a marcat din voleu la centrarea lui Breeveld, apoi Platini a fost faultat în careu de Pleșca, în minutul 51, iar Bălan a transformat penaltiul acordat. Atacantul de 29 de ani are trei goluri în acest sezon. Gaz Metan a redus din diferență dintr-un penalti obținut de Dumitru Cardoso, faultat în minutul 57 de Rusu, iar Marius Constantin a înscris al patrulea gol stagional. Nasser Chamed, mijlocaș din Insulele Comore, a restabilit egalitatea cu un șut din lovitură liberă de la 20 de metri, reușind al treilea gol din sezon. Iar Sergiu Buș a adus victoria medieșenilor cu un șut din marginea careului, ajungând la cinci goluri în această stagiune.

În clasament, Gaz Metan a urcat pe locul întâi, cu 18 puncte. Poli se află pe locul 5, cu 15 puncte.

În etapa următoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar Poli Iași joacă acasă cu Hermannstadt.

Gaz Metan Mediaș – Politehnica Iași 3-2 (0-0)
Stadion: Municipal (Mediaș)
Goluri: Constantin 58-pen, Chamed 68, Buș 73 / Bălan 48, 52-pen
Gaz Metan: Pleşca – Romeo, Constantin, Larie, Velisar – Droppa (Roşu 54), Fofana, Olaru (Popa 80) – Ely Fernandes (Chamed 54), Buş, Dumitru. Antrenor: Edi Iordănescu.
Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Mihalache, Radu – Breeveld, Loshaj – Haţiegan (Platini 46), Passaglia (Cristea 76), Horşia (Onea 79) – Bălan. Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Dumitru 28, Larie 42 / Frăsinescu 20, Mihalache 23, Rusu 57, Platini 58, Breeveld 66.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).