Astra-CFR Cluj 3-2. Primul eșec al campioanei din acest sezon. Doi clujeni eliminați

Astra Giurgiu a învins acasă cu 3-2 pe CFR Cluj, într-un meci din etapa a opta a Ligii I. Este prima înfrângere suferită în acest sezon de campioana României. Pentru Astra, este prima victorie după trei etape în care adunase un singur punct.

CFR Cluj a condus după golul marcat de Adrian Păun, cu un șut de la 23 de metri, din demi-voleu. În minutul 38, Cestor l-a faultat în careu pe Bègue, iar muntenegreanul Risto Radunovici a transformat penaltiul acordat. Valentin Gheorghe a adus pe Astra în avantaj în minutul 57 când a transformat o lovitură liberă de la 22 de metri. În minutul următor, Mario Camora a fost eliminat, primind al doilea cartonaș galben, pentru că a trântit ostentativ o sticlă de apă. În minutul 62, Vâtcă a prins o minge centrată de Tamaș, apoi i-a dat o palmă lui Radunovici, aflat în urmărirea balonului. Portarul oaspeților a fost eliminat, Adrian Rus, portarul de rezervă, a fost trimis pe teren în locul lui Traoré, iar Radunovici a transformat și al doilea penalti executat în meci. Valentin Gheorghe a trimis în bară în minutul 83, iar Păun a făcut dubla în prelungiri, din pasa lui Golofca, debutant la CFR.

În clasament, CFR Cluj se află pe locul 2, cu 17 puncte, la un punct în urma liderului Gaz Metan. Astra ocupă locul 7, cu 11 puncte.

În etapa următoare, Astra înfruntă în deplasare pe Academica Clinceni, iar CFR Cluj joacă acasă cu FC Voluntari.

Astra Giurgiu – CFR Cluj 3-2 (1-1)
Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Goluri: Radunovici 38-pen, 64-pen, Gheorghe 57 / Păun 28, 90+1
Astra: Kitanov – Bruno, Graovac, Tamaş, Radunovici – Crepulja, Simion, Şerban (Bègue 16) – Gheorghe (Silva 86), Tounkara (Budescu 69), Răduţ. Antrenor: Dan Alexa.
CFR Cluj: Vâtcă  – Peteleu, Burcă, Cestor, Camora – Itu (Djokovici 40), Hoban, Păun – Costache, Traoré (Rus 64), Pereira (Golofca 46). Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Şerban 14, Tamaş 22, Silva 90+1 / Camora 39, 58, Pereira 42, Cestor 48, Păun 58, Peteleu 90+1.
Cartonaşe roşii: Camora 58, Vâtcă 62
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova)