Voluntari-U.Craiova 1-2. Oltenii au revenit după ce au fost conduși cu 1-0

Universitatea Craiova a învins în deplasare pe FC Voluntari cu 2-1, într-un meci din etapa a opta a Ligii I. Este al doilea succes la rând al craiovenilor în campionat, în vreme ce FC Voluntari suferă al treilea eșec consecutiv.

Gazdele au condus după golul marcat de gruzinul Avtandil Ebralidze, în urma unei erori comise de Bancu și Acka. Jucătorul georgian a înscris primul său gol în Liga I. Imediat după pauză, Bărbuț a centrat, iar Valentin Mihăilă a trimis în plasă, reușind primul gol stagional. În minutul 55, FC Voluntari a rămas în zece jucători după eliminarea lui Cătălin Țîră. Șapte minute mai târziu, Ion Gheorghe l-a faultat pe Mihăilă în careu, dar Cicâldău a ratat penaltiul, Rîmniceanu prinzând mingea. Mihai Roman a adus victoria oaspeților, cu capul, după un corner executat de Cicâldău, acesta fiind al treilea gol din acest sezon pentru atacantul în vârstă de 27 de ani.

În clasament, U.Craiova a urcat pe locul 2, cu 16 puncte, iar FC Voluntari se află pe 13, cu cinci puncte.

În etapa următoare, FC Voluntari joacă în deplasare cu CFR Cluj, iar U.Craiova primește vizita echipei FCSB.

FC Voluntari – Universitatea Craiova 1-2 (1-0)
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Spectatori: 1.000
Goluri: Ebralidze 16 / Mihăilă 46, Roman 86
FC Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho (Harrer 46), Lopez, Balaur, Kocici (Benzar 82) – Căpăţînă, Gorobsov, Gheorghe – Costin (Vlad 68), Ţîră, Ebralidze. Antrenor: Cristiano Bergodi.
U Craiova: Pigliacelli – Martic, Bălaşa, Acka, Bancu (Vătăjelu 46) – Ivanov (Ioniţă 72), Qaka, Cicâldău – Bărbuţ, Markovici (Roman 33), Mihăilă. Antrenor: Corneliu Papură..
Cartonaşe galbene: Kocici 20, Ţîră 37, 55, Gorobsov 61, Gheorghe 67 / Ivanov 18, Bălaşa 45+3, Roman 89.
Cartonaş roşu: Ţîră 55.
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti).