FC Botoșani-Academica 2-2. Ilfovenii revin după ce au fost conduși cu 2-0

FC Botoșani și Academica Clinceni au încheiat la egalitate, 2-2, în prologul etapei a opta din Liga I. Toate cele patru goluri au fost înscrise în prima repriză. Pentru botoșăneni, este a cincea remiză din opt partide jucate în acest sezon și al cincilea meci la rând fără victorie. De cealaltă parte, Academica a înregistrat al doilea egal consecutiv după cel cu Sepsi din runda precedentă.

Alexandru Țigănașu a deschis scorul în minutul 4, din pasa lui Papa, înscriind primul său gol pentru FC Botoșani, echipă la care mai jucase la începutul carierei și la care a revenit în această vară. În minutul 26, Rodriguez i-a pasat lui Reagy Ofosu, iar jucătorul german a marcat după ce l-a driblat pe Vâlceanu, acesta fiind primul său gol în Liga I. Zece minute mai târziu, Pap a respins un șut al lui Vojtus, mingea a revenit la atacantul slovac care i-a pasat lui Alexandru Buziuc și a acesta a înscris la a doua încercare, primul său șut fiind blocat de un adversar. Buziuc a marcat a doua oară în acest sezon. Jakub Vojtus a stabilit scorul final, în prelungirile primei reprize, cu un șut fără preluare, la colțul lung. Slovacul a ajuns la patru goluri în acest sezon.

În clasament, FC Botoșani se află pe locul 6, cu 11 puncte, iar Academica a urcat pe locul 12, cu cinci puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe Dinamo, iar Academica primește vizita Astrei.

FC Botoșani – Academica Clinceni 2-2 (2-2)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Spectatori: 2.300
Goluri: Țigănașu 4, Ofosu 26 / Buziuc 36, Vojtus 45+2
FC Botoşani: Pap – Haruţ, Miron, Kolesovs, Ţigănaşu – Rodriguez, Papa (Pierce 59) – Ofosu, Ongenda, Ashkovski (Cîmpanu 81) – Andronic (Moussa 46). Antrenor: Marius Croitoru.
Clinceni: Vâlceanu – Buş (Dumitru 85), Chatziterzoglu, Patriche, Dobrescu – Şut, Cebotaru – Pârvulescu (Răuţă 30), Popescu (Ion 62), Buziuc – Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru.
Cartonaşe galbene: Pierce 75, Ongenda 90+3 / Ion 78.
Arbitru: Andrei Antonie (București).