Simona Halep este eliminată de Taylor Townsend în runda secundă la US Open

Surpriză negativă furnizată de Simona Halep, locul 4 în clasamentul mondial și recent campioană la Wimbledon. Românca a părăsit Openul Statelor Unite în runda a doua, fiind învinsă de americanca Taylor Townsend, locul 116 în clasamentul mondial, jucătoare venită din calificări.

Halep câștigase toate cele trei întâlniri directe anterioare, fără să cedeze vreun set, cel mai recent meci fiind în acest an la Miami. Și părea că va veni a patra victorie la rând când românca a câștigat primul set cu 6-2, după doar 32 de minute de joc. Townsend a condus cu 2-0 în startul setului doi, Halep a luat brecul înapoi, însă imediat americanca a câștigat iar pe serviciul advers, păstrând avantajul până la finalul setului, adjudecat cu 6-3. În decisiv, Townsend a condus cu 4-2 și 5-3, având apoi două mingi de meci la 5-4. Halep le-a salvat pe ambele, a făcut brecul, apoi la 6-5 în favoarea sa, românca a avut la rândul ei o minge de meci, însă pe serviciul advers. Townsend a anulat-o, a egalat la 6-6, apoi a câștigat tiebreakul cu 7-4.

Meciul a durat două ore și patru minute.

În runda a treia, Townsend va înfrunta o altă româncă, pe Sorana Cîrstea.

Pentru Halep, prezența în turul doi este recompensată cu 70 de puncte WTA și 100.000 de dolari.

Halep a câștigat un singur meci în ultimele trei ediții ale US Open.