Marius Copil ajunge pentru prima dată în carieră în turul secund la US Open

Marius Copil s-a calificat în runda secundă a Openului Statelor Unite după victoria în fața francezului Ugo Humbert, locul 63 ATP. Este prima dată când Copil câștigă un meci în Grand Slamul de la New York, anterior românul în vârstă de 28 de ani fiind învins în prima rundă în 2017 și 2018, la singurele prezențe pe tabloul principal. În total, este a treia victorie a lui Copil într-un meci de Grand Slam, precedentele două venind în primul tur la Openul Australian, în 2015 și 2019.

Primul set al meciului dintre Copil și Humbert i-a revenit românului, scor 6-3, după un brec făcut în ghemul al patrulea. În actul secund, s-a mers cap la cap până la 6-5 când Copil a servit pentru a împinge setul în tiebreak, dar francezul a făcut brecul și s-a impus cu 7-5. În setul trei, Humbert a condus cu 3-1, Copil a egalat la 3-3, românul a mai făcut un brec și a condus cu 5-4, servind pentru câștigarea setului, dar francezul a egalat la 5-5. S-a ajuns apoi în tiebreak, unde Copil a salvat patru mingi de set și s-a impus cu 13-11. Humbert a câștigat setul patru cu 6-4, reușind brecul chiar în ghemul al zecelea. Însă Copil a dominat clar decisivul, adjudecat cu 6-1, cu cinci ghemuri câștigate la rând, de la 1-1.

Meciul a durat patru ore şi 14 minute.

Cei doi jucători se mai întâlniseră într-un challenger, la Brest, în 2017, Copil câștigând cu 6-4, 6-4.

În turul doi, Copil va înfrunta un alt francez, pe Gael Monfils, cap de serie numărul 13.

Copil joacă și la dublu la US Open, făcând pereche cu australianul Nick Kyrgios.