CFR Cluj-Botoșani 4-1. Pregătire reușită înainte de meciul decisiv cu Slavia

CFR Cluj a învins acasă cu 4-1 pe FC Botoșani, în etapa a șaptea din Liga I. A fost ultima partidă pentru campioana României înainte de returul cu Slavia Praga din playoff-ul Ligii Campionilor. Clujenii sunt neînvinși în startul sezonului în campionat și au cinci victorii în șapte etape. De cealaltă parte, FC Botoșani a suferit primul eșec din acest sezon.

Moldovenii au început excelent meciul, iar Arlauskis a respins în corner șutul lui Andronic din minutul 5, apoi a scos și șutul lui Ongenda din minutul 6. CFR a condus din minutul 19, când francezul Michaël Pereira l-a depășit ușor pe Papa și a marcat cu un șut la colțul lung, reușind primul său gol pentru CFR. șapte minute mai târziu, Ciprian Deac a înscris cu un șut din lovitură liberă de la marginea careului. În minutul 36, Costache a centrat, Hankic a respins, Pereira a șutat, Hankic a mai blocat o dată, dar Deac a recuperat, a pasat pentru Adrian Păun care a marcat din apropiere, reușind al patrulea gol stagional. În minutul 72, Pierce l-a faultat în careu pe Păun, iar Deac a transformat penaltiul acordat, ajungând la cinci goluri în acest sezon. George Cîmpanu a marcat golul de consolare pentru FC Botoșani, jucătorul în vârstă de 18 ani reușind primul său gol în Liga I.

În clasament, CFR a urcat pe primul loc, cu 17 puncte, iar FC Botoșani ocupă locul 6, cu 10 puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani întâlnește acasă pe Academica Clinceni, iar CFR Cluj înfruntă în deplasare pe Astra. Până atunci, clujenii joacă tot în deplasare cu Slavia Praga.

CFR Cluj – FC Botoșani 4-1 (3-0)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Pereira 19, Deac 25, 73-pen, Păun 37 / Cîmpanu 79
CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Burcă, Mureşan, Camora – Itu (Bordeianu 62), Hoban, Păun (Sylla 84) – Pereira, Costache, Deac (Omrani 74). Antrenor: Dan Petrescu.
FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Miron, Chindriş (Piţian 62), Holzmann – Rodriguez, Papa (Pierce 29) – Golofca, Ongenda, Ofosu – Andronic (Cîmpanu 56). Antrenor: Marius Croitoru.
Cartonaşe galbene: Costache 55, Itu 61, Hoban 90+1, Peteleu 90+1 / Miron 24, Rodriguez 56, Ofosu 89, Pierce 90+1.
Arbitru: Marcel Bîrsan (București).