FCSB-Poli Iași 1-2. Al patrulea eșec la rând al roș-albaștrilor

Politehnica Iași a învins în deplasare pe FCSB cu 2-1, într-un meci din etapa a șasea a Ligii I. Partida s-a disputat la Pitești, unde FCSB joacă meciurile de pe teren propriu în startul acestui sezon. Poli Iași mai obținuse doar două victorii în meciurile directe cu FCSB, dar niciodată nu câștigase pe terenul echipei bucureștene.

Cornel Frăsinescu a deschis scorul, înainte de pauză, după o greșeală în defensivă comisă de Andrei Marc. În minutul 44, Mihai Roman a trimis în bară. În minutul 51, Rusu l-a faultat în careu pe Gikiewicz, iar Florin Tănase a transformat penaltiul acordat. Însă Florian Loshaj a adus victoria ieșenilor cu un șut de la distanță și o gafă a lui Vlad.

În clasament, FCSB se află pe locul 11, cu patru puncte, iar Poli Iași a urcat pe poziția a doua, cu 14 puncte.

În etapa următoare, Poli Iași înfruntă acasă pe Chindia, iar FCSB joacă în deplasare cu Gaz Metan. Până atunci, FCSB întâlnește pe teren propriu pe Vitoria Guimaraes, în prima manșă din playoff-ul Ligii Europa.

FCSB – Politehnica Iași 1-2 (0-1)
Stadion: Nicolae Dobrin (Pitești)
Goluri: Tănase 52-pen / Frăsinescu 40, Loshaj 73
FCSB: Vlad – Belu, Cristea, Marc, Panţîru – Oaidă, Pintilii (Popescu 46), Tănase – Roman (Popa 46), Gikiewicz (Gnohere 61), Moutinho. Antrenor: Vergil Andronache.
Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Radu – Breeveld (Danale 77), Loshaj – Haţiegan (Platini 46), Passaglia, F.Cristea – A.Cristea (Bălan 72). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Cristea 49, Marc 68, Tănase 70 / Diallo 36, F.Cristea 47, Platini 90+3.
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti).