Sepsi-CFR Cluj 1-1. Ambele echipe rămân neînvinse în startul sezonului

Sepsi Sfântu Gheorghe și CFR Cluj au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a șasea a Ligii I. Ambele echipe sunt neînvinse în actuala ediție a campionatului, clujenii având patru victorii și două egaluri, în vreme ce Sepsi a înregistrat a cincea remiză și are un singur succes.

Mijlocașul Adrian Păun a deschis scorul, marcând al treilea său gol din acest sezon. Sepsi a egalat prin Dylan Flores, după o lovitură liberă. Costaricanul a marcat primul său gol pentru Sepsi, echipă la care a ajuns în februarie 2019, de la Poli Iași. În minutul 67, Fejer a parat șutul lui Costache, iar cinci minute mai târziu, portarul gazdelor s-a remarcat și în fața lui Hoban.

În clasament, CFR Cluj rămâne pe primul loc, cu 14 puncte, iar Sepsi ocupă locul 7, cu opt puncte.

În etapa viitoare, Sepsi înfruntă în deplasare pe Academica Clinceni, iar CFR Cluj primește vizita echipei FC Botoșani. Până atunci, CFR joacă marți tot acasă cu Slavia Praga, în prima manșă din playoff-ul Ligii Campionilor.

Sepsi Sfântu Gheorghe – CFR Cluj 1-1 (1-1)
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Goluri: Flores 31 / Păun 10
Sepsi: Fejer – Dimitrov (Bouhenna 67), Barisici, Tincu, Ştefan – Kilyen (Gal-Andrezly 15), Vaşvari, Flores, Carnat – Safranko, Karanovici (Salli 73). Antrenor: Csaba Laszlo.
CFR Cluj: Vâtcă – Butean, Mureşan, Cestor, Peteleu – Itu (Aurelio 72), Hoban, Păun – Pereira (Ţucudean 85), Rondon, Costache (Petrila 69). Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Barisici 45+1 / Costache 30, Păun 35, Cestor 57, Butean 86.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).