U.Craiova remizează la Atena, cu AEK, dar părăsește Liga Europa

Universitatea Craiova a fost eliminată în turul trei preliminar al Ligii Europa de echipa greacă AEK Atena, scor 3-1 la general. Grecii s-au impus în prima manșă, la Craiova, cu 2-0, iar în returul de la Atena scorul a fost egal, 1-1.

AEK a deschis scorul prin Petros Mantalos, după o serie de erori în defensiva craioveană. În minutul 28, șutul lui Nelson Oliveira a fost deviat de Bancu, mingea lovind transversala. Bărbuț putea egala în minutul 33, când a scăpat singur cu Barkas, dar a trimis pe lângă poartă. Iar în minutul 45, Mihăilă l-a driblat pe Barkas, a căzut în careu, cerând penalti, dar a primit cartonașul galben pentru simulare. Bulgarul Antoni Ivanov a restabilit egalitatea, marcând primul său gol în tricoul Universității. În minutul 67, Vranjes a comis un henț în careu, dar U.Craiova nu a primit penalti. Iar în minutul 79, din șase metri, Fortes a trimis pe lângă poartă.

AEK Atena va înfrunta în playoff-ul competiției formația turcă Trabzonspor.

AEK Atena – Universitatea Craiova 1-1 (1-0)