Liverpool a câștigat pentru a patra oară în istorie SuperCupa Europei

FC Liverpool a învins pe Chelsea după lovituri de departajare și a câștigat SuperCupa Europei, duelul dintre campioanele celor două competiții inter-cluburi organizate de UEFA, Liga Campionilor și Liga Europa. Este al patrulea trofeu cucerit de Liverpool în SuperCupă.

Chelsea a condus după golul marcat de francezul Olivier Giroud, dar senegalezul Sadio Mane a restabilit egalitatea. A rămas 1-1 după 90 de minute, trecându-se la prelungiri. Tot Mane a marcat, aducând pe Liverpool în avantaj, însă în minutul 100, Adrian l-a faultat în careu pe Abraham și Jorginho a transformat penaltiul acordat. Scorul după 120 de minute a fost 2-2, trecându-se astfel la lovituri de departajare. Singura ratare la acest capitol i-a aparținut lui Abraham, la a cincea execuție a lui Chelsea, a zecea per total. Portarul lui Liverpool, Adrian, a respins cu piciorul, iar „roșii” s-au impus cu 5-4.

Este al doilea trofeu cucerit de Liverpool în acest an, după cel din Liga Campionilor, și al 43-lea trofeu major din istoria clubului care a redevenit astfel cel mai titrat din Anglia, depășind pe Manchester United care are 42 de trofee majore.

Între Liverpool și Chelsea, a fost al 11-lea duel direct în cupele europene, cel mai mare număr de meciuri între două reprezentante ale aceleiași țări.

Meciul de la Istanbul a fost arbitrat de franţuzoaica Stephanie Frappart, prima arbitru-femeie care conduce un meci important masculin organizat de UEFA.

Liverpool – Chelsea 2-2 (0-1, 1-1), după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare