CFR Cluj reușește minunea și elimină pe Celtic Glasgow din preliminariile Ligii Campionilor

CFR Cluj s-a calificat în playoff-ul Ligii Campionilor după victoria din returul cu Celtic Glasgow, chiar pe stadionul echipei scoțiene, scor 4-3. În tur, la Cluj-Napoca, meciul se încheiase egal, 1-1.

CFR a condus pe Celtic Park după golul marcat de Ciprian Deac, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Omrani, mingea atingând bara înainte să ajungă în plasă. În minutul 30, Djokovici putea dubla diferența, cu un șut din lovitură liberă, dar Bain a respins cu piciorul. Celtic a dominat startul reprizei secunde și Susici a respins de pe linia porții în minutul 47, apoi Arlauskis a avut o paradă spectaculoasă în minutul următor. În cele din urmă, Forrest a înscris golul egalizator, tot el egalând și în meciul tur. Mai mult, Edouard a adus pe gazde în avantaj în minutul 61. Însă CFR a primit un penalti în minutul 73, Omrani transformând. Ryan Christie a înscris pentru 3-2, scor la care din nou Celtic era calificată, însă în minutul 80, Păun a șutat de la distanță, Bain a respins în față și Omrani a împins mingea în plasă, scorul devenind 3-3, unul favorabil clujenilor. Celtic a dominat teritorial finalul meciului, însă tot CFR a înscris, în al șaptelea minut suplimentar, prin George Țucudean.

În al patrulea tur preliminar, CFR Cluj va înfrunta pe Slavia Praga din Cehia, echipă la care sunt înregimentați românii Nicolae Stanciu și Alexandru Băluță. Prima manșă va avea loc la Cluj-Napoca pe 20 august, iar returul este programat la Praga pe 28 august. Câștigătoarea dublei manșe va merge în grupele Ligii Campionilor, iar învinsa va ajunge în grupele Ligii Europa, astfel că CFR va fi sigur în cupele europene până în luna decembrie.

Celtic Glasgow – CFR Cluj 3-4 (0-1)
Stadion: Celtic Park (Glasgow)
Goluri: Forrest 51, Edouard 61, Christie 76 / Deac 27, Omrani 74-pen, 80, Țucudean 90+7
Celtic Glasgow: Bain – Elhamed, Ajer, Simunovici – Forrest, Brown (Bayo 88), Ntcham (Griffiths 83), McGregor – Christie, Edouard, Johnston (Morgan 75). Antrenor: Neil Lennon.
CFR Cluj: Arlauskis – Susici, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Aurelio (Păun 78), Djokovici, Deac – Rondon (Ţucudean 46), Omrani (Mureşan 84). Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Elhamed 41 / Rondon 40, Deac 62, Arlauskis 87.
Arbitru: Andris Treimanis (Letonia).