FCSB-Voluntari 1-3. Ilfovenii câștigă prima dată în istorie pe terenul roș-albaștrilor

FC Voluntari a învins în deplasare pe FCSB cu 3-1, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I. Partida a avut loc la Pitești, unde bucureștenii dispută meciurile de pe teren propriu, în startul acestui sezon. A fost a noua întâlnire directă dintre cele două formații în Liga I și doar a doua victorie pentru ilfoveni, după un succes pe teren propriu în februarie 2016. FCSB are cinci meciuri la rând fără victorie în toate competițiile, patru dintre aceste partide fiind înfrângeri, trei eșecuri consecutive în campionat. De cealaltă parte, FC Voluntari a obținut primul succes din sezon.

FC Voluntari a condus după doar 35 de secunde de la startul meciului, Cătălin Țîră marcând din șase metri după centrarea lui Ricardinho. Același Țîră putea marca în prelungirile primei reprize când a rămas singur cu Vlad, dar a trimis moale cu capul și portarul roș-albaștrilor a prins. FCSB a egalat la patru minute după pauză prin Florinel Coman, cu un șut la colțul lung, însă doar două minute mai târziu, Ricardinho a readus pe oaspeți în avantaj cu un șut din șase metri. În minutul 63, Țîră a trimis cu capul în transversală. Autogolul lui Botezatu din minutul 67, la centrarea lui Căpățînă, a stabilit scorul final.

În clasament, FC Voluntari a urcat pe locul 9, cu cinci puncte, iar FCSB ocupă locul 10, cu patru puncte.

În etapa următoare, FC Voluntari joacă acasă cu Gaz Metan, iar FCSB înfruntă tot acasă pe Poli Iași. Până atunci, bucureștenii dispută în deplasare returul cu Mlada Boleslav din Liga Europa.

FCSB – FC Voluntari 1-3 (0-1)
Stadion: Nicolae Dobrin (Pitești)
Goluri: Coman 49 / Țîră 1, Ricardinho 51, Botezatu 67
FCSB: Vlad – Belu, Marc, Botezatu, Panţîru – Perianu (Coman 46),  Popescu – Moutinho (Tănase 64), Ardelean (Vînă 40), Şerban – Gikiewicz. Antrenor: Vergil Andronache.
FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho, Balaur, Armaş, Vlad – Căpăţînă, Gorobsov, Gheorghe – Costin (Benzar 73), Ţîră, Deac (Popadiuc 63). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonaşe galbene: Marc 10, Vînă 45+2, Botezatu 48, Gikiewicz 85, Şerban 87 / Ricardinho 19, Gorobsov 74.
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea).