Italianul Andrea Dovizioso a câștigat cursa clasei MotoGP în Grand Prixul Austriei la motociclism viteză, desfășurată la Spielberg. Este doar a doua victorie din acest sezon și a 14-a a carierei pentru Dovizioso la clasa regină.

Marc Marquez a plecat din pole-position și a condus după primele viraje, însă a fost apoi depășit de francezul Fabio Quartararo și ulterior și de Dovizioso. În turul cinci, Quartararo a cedat două poziții, coborând pe trei, în vreme ce Dovizioso a trecut la conducere. Marquez a revenit în frunte în turul al șaptelea, însă Dovizioso a rămas lipit de motocicleta spaniolului, cei doi trecând alternativ în față. În ultimul tur, Marquez era lider, dar Dovizioso a dat atacul decisiv în ultimul viraj și a trecut primul linia de sosire. Marquez a încheiat pe doi, iar Quartararo a completat podiumul.

Marquez rămâne lider în clasamentul sezonului, cu 210 puncte, urmat de Dovizioso, cu 147 de puncte.

Următoarea etapă a sezonului, a 12-a, este programată pe 25 august, la Silverstone, în Marea Britanie.