Simona Halep a abandonat în sferturi la Toronto din cauza unei accidentări

Simona Halep s-a retras din turneul de la Toronto, în timpul meciului din sferturile de finală, contra jucătoarei cehe Marie Bouzkova, din cauza unei accidentări la tendonul lui Ahile.

Bouzkova, locul 91 WTA, a condus cu 4-0 după 20 de minute de joc, dar Halep a egalat la 4-4. Totuși, cehoaica a câștigat setul cu 6-4, după 46 de minute de joc. Înaintea setului doi, Halep a renunțat la luptă, după ce a primit îngrijiri medicale.

Pentru prezența în sferturile de finală, Halep primește 60.455 de dolari şi 190 de puncte WTA.

Halep câștigase Openul Canadei la ediția precedentă, desfășurată la Montreal.

În semifinale, Bouzkova o va înfrunta pe Serena Williams, ajunsă aici după ce a învins-o pe Naomi Osaka, scor 6-3, 6-4. În cealaltă semifinală se întâlnesc Bianca Andreescu din Canada și Sofia Kenin din Statele Unite.