Echipa națională masculină de baschet a României s-a impus la Ploiești cu 85-68 în fața Slovaciei, în Grupa F din faza a treia a pre-calificărilor pentru Campionatul European din 2021. În urmă cu trei zile, România câștiga și primul meci din grupă, în deplasare, contra Ciprului.

La Ploiești, România a dominat clar partida contra Slovaciei, conducând cu 26-9 după primul sfert și având 18 puncte avans la pauza mare. Cea mai mare diferență a fost de 24 de puncte în favoarea României.

Giordan Watson a fost cel mai bun marcator din tabăra României, cu 19 puncte, la care a adăugat șase recuperări.

Următorul meci al României este programat pe 17 august, tot la Ploiești, contra Ciprului, apoi pe 21 august va avea loc returul contra Slovaciei, la Bratislava.

Prima clasată în grupă va promova în faza principală a calificărilor.