Gaz Metan-Astra 1-0. Medieșenii rămân neînvinși în noul sezon

Gaz Metan Mediaș a învins acasă pe Astra Giurgiu cu 1-0, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I. Medieșenii au înregistrat două victorii și trei remize în cele cinci partide jucate în acest sezon. De cealaltă parte, Astra a suferit al doilea eșec stagional. Antrenorul echipei Gaz Metan, Edi Iordănescu, nu a fost nici la acest meci pe banca tehnică, din cauza unor probleme medicale.

Cardoso a ratat prima ocazie de gol a meciului, în minutul 16, lovitura sa de cap fiind respinsă în corner de Kitanov. Sergiu Buș a marcat unicul gol al partidei, cu un șut din marginea careului mare. Buș are deja trei goluri înscrise în acest sezon. Tot Buș putea marca, în prelungirile partidei, șutul său fiind respins peste bară de Kitanov.

În clasament, Gaz Metan a urcat pe locul 4, cu 9 puncte, iar Astra se află pe locul 7, cu 7 puncte.

În etapa următoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe FC Voluntari, iar Astra primește vizita Viitorului.

Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 1-0 (0-0)
Stadion: Municipal (Mediaș)
Gol: Buș 56
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă, Constantin, Larie, Velisar – Chamed (Ely Fernandes 8) Fofana, Droppa, Olaru (Sanoh 84) – Buş, Cardoso (Roşu 61). Antrenor secund: Flavius Boroncoi.
Astra Giurgiu: Kitanov – David Bruno, Dima, Graovac, Radunovici – Gheorghe, Biceanu, Crepulja – Stahl (Matei 46), Alibec (Tounkara 62), Răduţ (Bègue 67) . Antrenor: Dan Alexa.
Cartonaşe galbene: Droppa 37 / Dima 73, Gheorghe 87.
Arbitru: Radu Petrescu (București).