CFR Cluj-Hermannstadt 3-0. Campioana este cea mai bună marcatoare a sezonului

CFR Cluj a învins acasă pe FC Hermannstadt cu 3-0, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I. Clujenii au ajuns la 13 goluri marcate în acest sezon, având cel mai bun golaveraj dintre toate formațiile din prima ligă. CFR a înscris în avut în acest meci doar trei șuturi pe poartă, toate fiind transformate în gol.

Adrian Păun-Alexandru a deschis scorul, cu un șut din marginea careului mare, după o serie de driblinguri. Sibienii puteau egala în minutul 31, când Caiado a șutat din careu, dar Mureșan a respins cu capul de pe linia porții. În minutul 52, Jo a șutat de la 20 de metri, dar Vâtcă a respins. Hermannstadt a avut și o bară, în minutul 82, la șutul lui Petrescu, în transversală. CFR s-a desprins pe final, Costache dublând diferența cu un șut în poarta goală după ce Omrani nimerise transversala. Apoi Hoban a fost faultat în careu în minutul 88 și Billel Omrani a transformat penaltiul acordat.

În clasament, CFR a urcat pe prima poziție, cu 13 puncte. Hermannstadt se află pe locul 11, cu trei puncte.

În etapa viitoare, CFR înfruntă în deplasare pe Sepsi Sfântu Gheorghe, iar Hermannstadt întâlnește acasă pe Academica Clinceni. Până atunci, CFR dispută returul cu Celtic Glasgow din preliminariile Ligii Campionilor.

CFR Cluj – FC Hermannstadt 3-0 (1-0)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Păun-Alexandru 14, Costache 84, Omrani 89-pen
CFR Cluj: Vâtcă – Butean, Mureșan, Cestor, Peteleu – Itu (Sylla 56), Hoban, Păun – Costache, Țucudean (Burcă 86), Pereira (Omrani 62). Antrenor: Dan Petrescu.
Hermannstadt: Figueiredo – Mățel, Dandea, Luchin, Opruț – Buzan (Yazalde 33), Pires – Petrescu, Caiado, Joalisson (Cordea 73) – Debeljuh (Blănaru 70). Antrenor: Costel Enache.
Cartonașe galbene: Păun 72, Sylla 76 / Romario 8, Opruț 89
Arbitru: Horia Mladinovici (București).