U.Craiova a fost învinsă de AEK Atena în prima manșă din turul trei al Ligii Europa

Universitatea Craiova a cedat pe teren propriu primul duel cu AEK Atena din Grecia, din prima manșă a turului trei preliminar din Liga Europa. AEK s-a impus cu 2-0. În tribunele stadionului Ion Oblemenco au intrat doar copii cu vârste sub 14 ani, aceștia având intrarea gratuită. Decizia a aparținut UEFA care nu a sancționat clubul craiovean cu disputarea a două jocuri pe teren propriu fără spectatori, după incidentele de la meciul cu Honved Budapesta din urmă cu o săptămână.

Prima ocazie de gol a partidei a aparținut oaspeților, șutul lui Geraldes din minutul 7 fiind respins în corner. În minutul 15, Bancu a șutat, dar Barkas a prins. În prelungirile primei reprize, Pigliacelli a blocat șutul lui Livaja. AEK a condus după golul marcat de Petros Mantalos, în minutul 60, cu o lovitură de cap peste Pigliacelli, după centrarea lui Livaja. În minutul 83, șutul lui Fortes a fost respins de Barkas, iar în minutul următor, AEK s-a desprins pe tabelă după golul lui Marko Livaja, în urma unui contraatac. În prelungiri, Fortes a reluat cu capul puțin pe lângă poartă, din centrarea lui Vătăjelu.

Meciul retur are loc la Atena, pe 15 august.

Universitatea Craiova – AEK Atena 0-2 (0-0)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Spectatori: circa 3.500 de copii sub 14 ani
Goluri: Mantalos 60, Livaja 84
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Briceag, Acka, Kelici, Bancu  – Ivanov (Qaka 66), Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (Ioniţă 73), Roman (Fortes 73), Vătăjelu. Antrenor: Corneliu Papură.
AEK Atena: Barkas – Paulinho, Vranjes, Svarnas, Hult – Simao (Krsticici 82), Simoes – Verde (Oliveira 64), Gerlades, Mantalos – Klonaridis (Livaja 39). Antrenor: Miguel Cardoso.
Cartonaşe galbene: Vătăjelu 81 / Mantalos 90+4.
Arbitru: Dennis Higler (Olanda).