FCSB remizează acasă cu Mlada Boleslav, scor 0-0, în prima manșă din turul trei al Ligii Europa

FCSB și echipa cehă Mlada Boleslav au încheiat la egalitate, 0-0, în prima manșă din turul trei preliminar al Ligii Europa. FCSB a fost condusă și la acest meci de antrenorul interimar Vergil Andronache, rămas pe banca tehnică după demisia lui Bogdan Andone. Partida a avut loc la Giurgiu, unde FCSB dispută meciurile de pe teren propriu în cupele europene în acest start de sezon. Bucureștenii au o remiză și trei înfrângeri în ultimele patru meciuri disputate în toate competițiile.

Prima mare ocazie de gol a aparținut FCSB-ului, șutul lui Ovidiu Popescu din minutul 13 fiind respins în corner de Seda. Același Popescu a fost aproape de eliminare în minutul 15 după un fault dur, primind însă doar cartonaș galben. În minutul 27, Komlicenko a șutat de la distanță, dar Vlad a fost la post. Filip s-a accidentat în minutul 28 după ce a fost faultat de Matejovsky, neputând continua partida. Șutul lui Vînă din minutul 52 a fost respins în corner de Seda, portarul ceh intervenind și la șutul lui Moutinho din minutul 59. Seda a respins în corner și șutul lui Coman din minutul 71, iar în minutul 79 a blocat șutul aceluiași Coman. Panțîru a trimis în transversală în minutul 83, la cea mai mare ocazie de gol a meciului.

Returul este programat peste o săptămână, în Cehia.

FCSB – Mlada Boleslav 0-0
Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
FCSB: Vlad – Creţu, Planici, Filip (Panțîru 32), Soiledis – Popescu (Moutinho 46), Cristea, Vînă – Oaidă, Coman, Tănase (Gikiewicz 80). Antrenor: Vergil Andronache.
FK Mlada Boleslav: Seda – Krapka, Takacs, Pudil, Tulio – Bucha, Matejovsky (Budinsky 74), Hubinek, Ladra (Fulnek 65) – Komlicenko, Mesanovici (Auer 87). Antrenor: Jozef Weber.
Cartonașe galbene: Popescu 15, Oaidă 54, Coman 90+1, Moutinho 90+4 / Matejovsky 28, Komlicenko 47, Mesanovici 56.
Arbitru: Adrien Jaccottet (Elveția).