CFR Cluj-Celtic 1-1. Clujenii au condus, dar ratează victoria și returul se anunță de foc

CFR Cluj și Celtic Glasgow au remizat, scor 1-1, în prima manșă din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Clujenii au condus în acest meci, dar campioana Scoției a egalat repede și pornește cu prima șansă la calificare în meciul retur.

Celtic a avut o primă ocazie de gol, în minutul 5, Arlauskis prinzând greu la șutul lui Edouard. Campioana României a deschis scorul în minutul 28, în urma unui contraatac, Deac pasând pentru Mario Rondon care a înscris cu un șut printre picioarele portarului advers. Celtic a egalat în minutul 37, prin Forrest, cu un șut de la 15 metri, zonă centrală, după un dribling scurt în fața lui Luis Aurelio. În minutul 78, Deac a pasat pentru Țucudean al cărui șut a fost blocat de un fundaș advers. Patru minute mai târziu, la cealaltă poartă, Arlauskis a respins în fața lui Edouard. În minutul 86, Păun a șutat, Bain a respins, Țucudean a trimis din foarfecă, dar mingea a trecut peste poartă.

Returul este programat pe 13 august, pe Celtic Park din Glasgow.

CFR Cluj – Celtic Glasgow 1-1 (1-1)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Rondon 28 / Forrest 37
CFR: Arlauskis – Susici, Vinicius, Burcă, Camora – Deac, Luis Aurelio, Bordeianu, Djokovic – Rondon (Ţucudean 75), Omrani (Păun 66). Antrenor: Dan Petrescu.
Celtic: Bain – Ajer, Elhamed (Bitton 87), Simunovici (Julien 74), Bolingoli – Forrest, Brown, McGregor – Edouard, Christie, Morgan (Ntcham 67). Antrenor: Neil Lennon.
Cartonaşe galbene: Bordeianu 25, Aurelio 34, Susici 64 / Bolingoli 30, Morgan 42, Bitton 90+2.
Arbitru: Srdjan Jovanovici (Serbia)