Astra-FCSB 2-1. Bucureștenii au suferit al treilea eșec consecutiv

Astra Giurgiu a învins cu 2-1 pe FCSB, în epilogul etapei a patra din Liga I. Pentru roș-albaștri, este al treilea eșec la rând, după cele cu FC Botoșani din etapa anterioară și cu Alașkert din Liga Europa. De cealaltă parte, Astra a câștigat pentru a doua etapă la rând. Pentru FCSB, a fost primul meci sub conducerea antrenorului Vergil Andronache, rămas antrenor principal după demisia lui Bogdan Andone.

Astra a deschis scorul în minutul 20 când Bălașa a fost deposedat de Alibec care i-a pasat lui Valentin Gheorghe și acesta l-a învins pe Vlad cu un șut de la 16 metri. FCSB a egalat opt minute mai târziu prin Răzvan Oaidă, la a doua reușită pentru echipa bucureșteană în acest sezon, după golul marcat cu Milsami Orhei în Liga Europa. Însă Denis Alibec a adus victoria giurgiuvenilor după o eroare a lui Vînă.

În clasament, Astra a urcat pe locul 6, cu șapte puncte. FCSB se află pe locul 9, cu patru puncte.

În etapa următoare, Astra înfruntă în deplasare pe Gaz Metan, iar FCSB joacă acasă cu FC Voluntari. Până atunci, FCSB dispută prima manșă cu Mlada Boleslav din turul trei preliminar al Ligii Europa.

Astra Giurgiu – FCSB 2-1 (1-1)
Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Goluri: Gheorghe 20, Alibec 75 / Oaidă 28
Astra: Kitanov – David Bruno, Dima, Graovac, Radunovici – Crepulja, Biceanu, Gheorghe – Răduţ (Matei 62), Alibec (Tounkara 90+1), Stahl (Bègue 46). Antrenor: Dan Alexa.
FCSB: Vlad – Creţu, Planici, Bălaşa  (Vînă 40), Soiledis – Popescu, Cristea, Oaidă (Coman 62) – Moutinho, Gikiewicz (Tănase 46), Panţîru. Antrenor: Vergil Andronache.
Cartonaşe galbene: Graovac 57, Gheorghe 68, David Bruno 81 / Popescu 50, Moutinho 86, Coman 90.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).