Sepsi-Viitorul 2-2. Covăsnenii au egalat în prelungirile reprizei secunde

Sepsi Sfântu Gheorghe și Viitorul Constanța au remizat, scor 2-2, într-un meci din etapa a patra a Ligii I. Astfel, după patru runde, nicio echipă nu mai are punctaj maxim, Viitorul având trei victorii înaintea acestui egal. Pentru Sepsi, este a patra remiză consecutivă în startul de sezon.

Nicolae Carnat a deschis scorul, din pasa lui Vașvari, mijlocașul în vârstă de 21 de ani marcând primul gol din carieră în Liga I. Viitorul a egalat prin Andrei Ciobanu, la a doua reușită din acest sezon. În minutul 50, Calcan a fost faultat în careu de Barisici, iar Eric de Oliveira a transformat penaltiul acordat, reușind al patrulea gol stagional. Eric este golgheterul campionatului. Dar Sepsi a evitat înfrângerea cu un gol în prelungiri, înscris cu capul de algerianul Rachid Bouhenna care a debutat la echipa covăsneană în acest meci.

În clasament, Viitorul se află pe primul loc, cu zece puncte, iar Sepsi ocupă poziția a opta, cu patru puncte.

În etapa viitoare, Sepsi înfruntă în deplasare pe Universitatea Craiova, iar Viitorul joacă acasă cu FC Botoșani.

Sepsi Sfântu Gheorghe – Viitorul Constanța 2-2 (1-0)
Stadion: Municipal (Sf.Gheorghe)
Goluri: Carnat 37, Bouhenna 90+3 / Ciobanu 46, Eric 52-pen
Sepsi: Fejer – Dimitrov, Barisici, Tincu, Ştefan – Vaşvari, Velev (Bouhenna 46) – Gal Andrezly, Flores (Fulop 76), Ştefănescu (Karanovici 34) – Carnat. Antrenor: Csaba Laszlo.
Viitorul: Căbuz – Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Ciobanu, Artean, Filip (Dulca 53) – Eric (Mladen 78), Calcan, Pitu (Houri 70). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonaşe galbene: Velev 38 / Filip 16, Mladen 90+3.
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca).