Hermannstadt-U.Craiova 2-1. Primul eșec suferit de craioveni în noul sezon

FC Hermannstadt a învins acasă cu 2-1 pe Universitatea Craiova, într-o partidă din etapa a patra a Ligii I. Craiovenii conduseseră cu 1-0 încă din minutul 3. Meciul a avut loc la Târgu Mureș, unde sibienii dispută partidele de pe teren propriu în startul sezonului. U.Craiova câștigase toate cele trei meciuri jucate până acum în campionat, în vreme ce Hermannstadt avea trei înfrângeri la rând.

Tânărul Vasile Constantin, 21 de ani, a deschis scorul, marcând al doilea său gol în acest sezon. Petrișor Petrescu a egalat la cinci minute după pauză, iar fundașul Ousmane Viera a adus victoria sibienilor cu primul său gol pentru Hermannstadt, echipă la care a venit în această vară de la Sepsi Sfântu Gheorghe. În minutul 77, Hermannstadt a avut o bară la un șut al lui Blănaru. Pe final de meci, Viera a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

U.Craiova se află pe locul 3 în clasament, cu nouă puncte, iar Hermannstadt a urcat pe locul 10, cu trei puncte.

În etapa următoare, Hermannstadt înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar U.Craiova primește vizita echipei Sepsi Sf.Gheorghe. Până atunci, craiovenii dispută tot pe teren propriu prima manșă a duelului cu AEK Atena din Liga Europa.

FC Hermannstadt – Universitatea Craiova 2-1 (0-1)
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureș)
Goluri: Petrescu 50, Viera 54 / Constantin 3
Hermannstadt: Cristiano – Măţel, Viera, Stoica, Opruţ – Buzan (Caiado 46), Pires – Petrescu (Dandea 75), Yazalde (Blănaru 71), Jo Santos – Debeljuh. Antrenor: Costel Enache.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Tiago Ferreira, Acka, Bancu – Constantin (Cicâldău 58), Qaka, Ivanov – Bărbuţ (Mateiu 46), Fortes (Roman 67), Vătăjelu. Antrenor: Corneliu Papură.
Cartonaşe galbene: Viera 74, 87, Cristiano 89 / Vlădoiu 33, Ivanov 42, Constantin 45+1, Qaka 51, Tiago 64, Mateiu 90+1.
Cartonaş roşu: Viera 87.
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş).