Hamilton câștigă pe Hungaroring după ce îl depășește pe final pe Verstappen

Britanicul Lewis Hamilton s-a impus în Grand Prixul Ungariei la Formula 1 după ce l-a depășit în ante-penultimul tur pe olandezul Max Verstappen care condusese încă din start.

Este a 81-a victorie a carierei lui Hamilton care s-a apropiat la doar zece lungimi de recordul lui Michael Schumacher de 91 de curse câștigate în Formula 1. În acest sezon, Hamilton a câștigat opt etape din 12 disputate.

Verstappen a pornit din pole-position și a rămas în frunte după primele viraje, în vreme ce Hamilton l-a depășit pe colegul său de la Mercedes, Valtteri Bottas, și a urcat pe locul doi, ducând apoi o cursă de urmărire a olandezului.

Bottas a avut apoi un acroșaj cu Charles Leclerc, fiind nevoit să treacă pe la boxe pentru a repara monopostul și încheind în cele din urmă pe locul opt.

Sebastian Vettel a sosit al treilea după ce l-a depășit în ultimul tur pe Leclerc care s-a clasat pe patru.

Hamilton este liderul sezonului, cu 250 de puncte, urmat de Bottas care a adunat 188 de puncte.

Urmează pauza de vară, etapa a 13-a fiind Grand Prixul Belgiei, pe 1 septembrie.