Chindia-CFR Cluj 1-4. Clujenii au fost conduși la pauză, dar au jucat excelent în partea secundă

CFR Cluj a învins în deplasare pe Chindia Târgoviște cu 4-1, într-un meci din etapa a patra a Ligii I. Partida s-a disputat la Ploiești, unde Chindia joacă în startul sezonului meciurile de pe propriul teren. Clujenii sunt neînvinși în acest sezon al Ligii I, în vreme ce Chindia nu a obținut deocamdată vreo victorie, la debutul în primul eșalon.

Mihai Neicuțescu a deschis scorul, în minutul 27, din pasa lui Yameogo, marcând al doilea gol stagional. Campioana a avut o bară în minutul 45, la un șut al lui Păun, apoi a egalat la patru minute după pauză când Butean a centrat, iar Țucudean a deviat în poartă, mingea atingându-l și pe portarul Aioani care nu a putut bloca. Adrian Păun a adus pe CFR în avantaj cu un șut de la 16 metri după o minge respinsă greșit de Leca. Ciprian Deac a ieșit apoi în evidență, mai întâi finalizând un contraatac în minutul 73, apoi înscriind cu un șut la colțul lung din pasa lui Hoban. Deac are trei goluri marcate în acest sezon.

În clasament, CFR a urcat pe locul întâi, cu zece puncte, în vreme ce Chindia se află pe locul 12, cu un punct.

În etapa următoare, Chindia înfruntă în deplasare pe Academica Clinceni în duelul nou-promovatelor, iar CFR Cluj întâlnește acasă pe Hermannstadt. Până atunci, clujenii dispută, tot pe teren propriu, prima manșă a duelului cu Celtic Glasgow din Liga Campionilor.

Chindia Târgoviște – CFR Cluj 1-4 (1-0)
Stadion: Ilie Oană (Ploiești)
Goluri: Neicuțescu 27 / Țucudean 49, Păun 67, Deac 73, 89
Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitraşcu – Novac (Rață 71), Mihai – Neguţ, Cherchez (Florea 70), Yameogo (Şerban 77) – Neicuţescu. Antrenor: Viorel Moldovan.
CFR Cluj: Vâtcă – Butean, Mureşan, Cestor, Peteleu – Itu (Aurelio 28), Hoban, Păun – Deac, Ţucudean (Omrani 66), Costache (Petrila 87). Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Novac 13, Yameogo 44.
Arbitru: George Găman (Craiova).