Botoșani-Gaz Metan 1-1. Cele două formații rămân neînvinse în startul sezonului

FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a patra a Ligii I. Ambele formații sunt neînvinse după patru partide, însă Gaz Metan are trei remize în patru jocuri. Echipa medieșeană a fost condusă pe bancă la acest meci de antrenorul secund Ioan Stelescu, principalul Edi Iordănescu fiind în continuare suspendat.

După ocaziile lui Ofosu și Țigănașu din primele zece minute, Gaz Metan a fost echipa care a deschis scorul, după un corner, prin Marius Constantin, cu o lovitură de cap. Constantin mai înscrisese în acest sezon și în meciul cu Hermannstadt. Ofosu putea egala în minutul 28, dar șutul său a fost respins de Pleșca de sub transversală. În minutul 74, Pleșca a respins și șutul lui Jonathan Rodriguez, iar în minutul următor, Ofosu a trimis cu capul în bară. Golul egalizator a venit în minutul 83, Eduard Florescu marcând cu un șut în diagonală, aproape de vinclu. Mijlocașul în vârstă de 22 de ani a înscris primul gol din carieră în Liga I.

În clasament, FC Botoșani se află pe locul 3, cu opt puncte, iar Gaz Metan ocupă locul 6, cu șase puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar Gaz Metan primește vizita Astrei.

FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 1-1 (0-1)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Goluri: Florescu 83 / Constantin 19
FC Botoşani: Pap – Patache, Miron, Chindriş, Ţigănaşu (Holzmann 77) – Rodriguez, Papa (Florescu 74) – Ofosu, Ongenda, Ashkovski – Andronic (Golofca 56). Antrenor: Marius Croitoru.
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă, Constantin, Popa, Velisar – Droppa, Larie, Fofana (Romeo 67) – Chamed, Buş (Dumitru 60), Olaru (Drăghici 78). Antrenor secund: Ioan Stelescu.
Cartonaşe galbene: Papa 44, Golofca 63, Chindriş 72, Ongenda 90 / Pleaşcă 47, Pleşca 85.
Arbitru: Robert Dumitru (Brașov).