Dinamo-Clinceni 4-2. Primele goluri și primele puncte din sezon pentru bucureșteni

Dinamo București a învins acasă cu 4-2 pe Academica Clinceni, în etapa a patra din Liga I. Ambele echipe înregistraseră doar înfrângeri în primele trei etape, iar Dinamo nu marcase nici măcar vreun gol în startul sezonului. Partida s-a jucat pe stadionul Dinamo, Arena Națională nefiind disponibilă în această perioadă. Dinamo a fost condusă de pe bancă de antrenorul secund Sebastian Moga, principalul Eugen Neagoe fiind în continuare în convalescență după problemele cardiace din urmă cu două săptămâni.

Daniel Popa, intrat pe teren în startul părții secunde, a deschis scorul în minutul 52, după o acțiune personală. Doar patru minute mai târziu, Mattia Montini a dublat diferența, din centrarea lui Sorescu. La 2-0, Dinamo s-a retras în apărare și Academica a reușit să egaleze după golurile marcate de slovacul Jakub Vojtus și Robert Ion. Popa a readus pe Dinamo în avantaj în minutul 82, apoi și-a completat primul hattrick din carieră în Liga I cu o acțiune personală în al treilea minut suplimentar.

În clasament, Dinamo a urcat pe locul 10, cu trei puncte. Academica a coborât pe locul 14, ultimul, fără vreun punct.

În etapa a cincea, Dinamo înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar Academica joacă acasă contra Chindiei Târgoviște.

Dinamo București – Academica Clinceni 4-2 (0-0)
Stadion: Dinamo (București)
Spectatori: 1.515
Goluri: Popa 52, 82, 90+3, Montini 56 / Vojtus 65, Ion 73
Dinamo: Straton – Moura, Bejan, Klimavicius, Sin – Răuţă, Filip (Sorescu 34) – Mihaiu, Bru (Grigore 74), Moldoveanu (Popa 46) – Montini. Antrenor secund: Sebastian Moga.
Academica: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglu, Patriche, Dobrescu – Pîrvulescu (Buziuc 46), Şut, Barbu (Omar 86), Nsiah – Dumitru (Ion 54), Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru.
Cartonaşe galbene: Răuţă 57, Popa 77, Bejan 84 / Pîrvulescu 22, Nsiah 80, Matei 88.
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi).